Members’ Events

Agenda for Annual General Meeting – 2019

Date: 10:30 am on Saturday, 16 November 2019

Venue: Alton House Hotel

Welcome and Presentations including –

  • Presentation of individual award to Martin Gibbs.
  • Presentation of Ambrose award – Not awarded.
  1. Apologies for absence.
  2. Approval of minutes of 2018 AGM.
  3. Matters arising.
  4. Management committee report’s heading.
    • Reports to members 2019.
    • Treasurer’s report.
  5. Adoption of annual accounts.
  6. Election of officers and committee.

Nominations received:

Chairman – David Simpkins

Vice Chairman – Bob Booker

Secretary – Vacant

Treasurer –To be announced

Membership Officer – Bob Booker

Individuals standing for re-election to the committee are – Brian Good, Louise Parker, Rod Eckles, Penny Webster-Brown, Tony Cohen, Simon Stoodley, Carole Palmer, Michael Fawcett.

Individuals standing for election – None

  1. Previously notified business.

Guest Speaker – David Gray.  His talk is on “The future of Housing”

David Gray is an Architect who has dealt with the design and building of  Low Carbon Housing. David is a member of the Chartered Institute of Building and has been a Board Level Director with some National House Builders. He is member of the HAB Housing.

Draft Minutes of the 48th Annual General Meeting (AGM) of the Alton Society

Venue: The Alton House Hotel

Date: 17 November 2018

 The Chairman welcomed the members (an attendance list is enclosed with these minutes in the minute book). There followed a presentation of the Individual Award to Tanya Applegarth for Outstanding Service to the Community.

  1. All apologies for the absence were noted and will be included in a list and placed with the minute book.
  2. Approval of the minutes of 2017 AGM was proposed by Bob Booker and seconded by Rod Eckles and approved unanimously.
  3. Matters Arising:
    • There were no matters arising.
  4. Management Committee Reports.
    • Report to member 2019. All the reports from the Chairman, the Natural Environment Group, Membership and Events, the Built Environment Group and the Sustainability Greening and Environment Group and the Community Group had been presented to members in writing at the meeting. There were no questions on the reports.
    • The Treasurer’s report was available to members in writing and was presented to the meeting by the Treasurer.
  5. Approval of the Annual Accounts was proposed by Nicky Branch and seconded by Barbara Burfoot.
  6. Election of officers and Committee
    • Officers – Nominations Received

Chairman – Nicky Branch

Vice Chairman – Barbara Burfoot

Secretary – David Simpkins

Treasurer – Peter Holden

Membership Officer – Bob Booker

Those nominated were elected as a group without dissent.

  • Committee members standing for re-election:
  • Brian Good, Louise Parker, Rod Eckles, Penny Webster-Brown, Tony Cohen, Simon Stoodley, David Simpkins and Michael Fawcett were elected as a group without dissent.

The Chairman thanked Lee Dance (South East Water) for his interesting talk and closed the meeting at 12noon.